fbpx

Czy warto przyciemniać szyby w samochodzie?

0 Comments

Przyciemnianie szyb w samochodach od zawsze kojarzone jest przede wszystkim z luksusem, ale czy ma też inne zalety? Zatem przyjrzyjmy się odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania i zastanówmy się nad ich zaletami.

Zalety przyciemnienia szyb w samochodzie

Po pierwsze – trwałość. Zaletą przyciemniania szyb jest dowolność w wyborze instalacji, od której zależy długotrwałość. Proces ten może odbywać się na dwa sposoby:
– Szyby umieszczane są w specjalnym piecu, w którym pod wpływem tlenków tytanu, zostają przyciemnione na stałe. Proces odwrócenia ze względu na swoje koszty oraz skomplikowany przebieg nie jest często stosowany.
– Szyby zostają oklejone specjalną folią, dostępną w szerokiej gamie kolorystycznej, którą w razie potrzeby można z łatwością zdjąć.

Po drugie – komfort. Mimo przepisów, mówiących o tym, iż przyciemniać można jedynie szyby znajdujące się z tyłu pojazdu, ze względu oczywiście na pole widzenia i bezpieczeństwo, redukuje to oddziaływanie promieni słonecznych, a nawet jest w stanie obniżyć o 75% ciepło w kabinie pasażerskiej.

Po trzecie – bezpieczeństwo. Szyba przyciemniana jest w stanie ochronić nas przed kradzieżą, gdyż jest ona znacznie bardziej odporna na stłuczenia. Pamiętajmy jednak, że przepisy pozwalają jedynie na stosowanie folii przepuszczającej nie mniej niż 70% światła na przednich szybach (dla tylnych szyb nie ma ograniczenia).

Przyciemnianie szyb folią LLumar

Przyciemnione szyby folią LLumar

Za ciekawostkę możemy uznać to, iż przednie szyby także możemy oklejać. Aby zapewnić bezpieczeństwo jazdy, użyta folia musi posiadać atest Instytutu Szkła i Ceramiki (ISiC) oraz być przezroczysta, ze względu na to, iż pole widzenia musi wynosić 180 stopni. Taki zabieg pozwala na ochronę zdrowia w razie wypadku lub kolizji podczas rozprysku szkła z przedniej szyby.

Przyciemnianie szyb i koszty tej usługi

A co z kosztami? Te są zależne od rodzaju posiadanego auta oraz wybranej techniki instalacji. Ceny wahają się od 300 zł do nawet 3000 zł. Dla przykładu w samochodzie 3-drzwiowym, przy przyciemnianiu szyb tylnych oraz wyborze drugiej, nietrwałej techniki zapłacimy ok.300 zł, a w większych 5-drzwiowych autach może być to nawet ok. 400 zł. Ceny przy technice trwałej z wykorzystaniem tlenków tytanu ceny zaczynają się od 1,5 tys. zł do nawet 3000 zł.

Podsumowując, czy warto. Jak najbardziej warto, jednak ostateczna decyzja zależy do kierowcy oraz jego predyspozycji. Za jedyny minus możemy uznać dość duże koszty, lecz przyciemniane szyby zapewniają nam przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort, na którym nie warto oszczędzać, dlatego też ten mały zabieg jest wart swojej ceny, a nawet sprawi, że będziemy mogli poczuć się bardziej luksusowo w swoim samochodzie.

Więcej informacji na temat korzyści z przyciemniania szyb folią LLumar znajdziesz pod linkiem LLumar.

Jeśli interesują Cię większe oszczędności, które można osiągnąć poprzez używanie instalacji gazowej LPG w samochodzie zapraszamy do zapoznania się z: oszczędności po montażu instalacji LPG

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *